sobota 6. dubna 2013

Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

Knížka, na kterou jsem měla velmi dobré ohlasy z několika stran, ale přesto bych po ní sama pravděpodobně nesáhla. Pamatuju si, jak jsem si před časem dokonce i četla přebal a v duchu zapochybovala, že by mě námětově mohla bavit...

"Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat — prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou?
Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele — její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní…
Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Nebo se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie."


Ale bavila. Oceňovala jsem zajímavý styl, byť to počáteční hrabání v StB materiálech nebylo dvakrát vábné, tak přesto celkově v příběhu fungovalo. Postupné rozkrývání příběhu skrz další dokumenty a osobní retrospektivy postupně doplňují mozaiku až k působivému závěru. Závěru bez jednoznačného konce. Velmi působivé. Strhující a čtivé. Lepší, než jsem čekala.

Vydáno: Host 2013
Stran: 455
Přečteno za: 5 dní1 komentář: