pondělí 9. září 2013

Dovolená ve Štramberku II.

Den třetí a zároveň poslední. Tentokrát jsme hned po snídani vyjeli autem a zamířili na Hukvaldy. Placený parking, infocentrum a hurá do obory a do kopce. Na hradě jsme byli jedni z prvních, takže byl skoro liduprázdný a krásně se fotil. Z pár stánků, co tam byly, jsem všem odolala (i přes Mišákovo nekonečné přemlouvání), ale střelbu z luku jsem si ujít nenechala. I Mišák si vystřelil neb jsem se ho prakticky snažila přesvědčit, že zážitek je lepší vzpomínka než hromada cetek (marně :D).
Hradní brány na Hukvaldech Koalix s Matýskem na Hukvaldech Výhled z hradu Romantické Hukvaldy
Z Hukvald jsme odcházeli po necelých dvou hodinách a dolů zamířili míň krutou cestou - po silnici a k lišce Bystroušce. Mišák měl aspoň celou cestu o čem přemýšlet - liška prý do roka plní přání, tak přemítal, co by si tak měl přát. Když jsme byli skoro dole, začalo pršet, tak jsme jednak přidali do kroku a pak když jsme viděli ceduli se šipkou k restauraci, nezaváhali jsme. Přece jen už bylo skoro poledne. Po guláši jsme použili osvědčenou taktiku - přesun na další hrad prodlouženou okružní trasou, aby se (zejména) Matýsek stihl prospat. Tak jsme se projeli Frenem, Rožnovem, Valmezem i Hranicemi a po krátné občerstvovací zastávce (bylo hrozný spací teplo) úspěšně dojeli pod hrad Starý Jičín. Mišákovi už se do kopce nechtělo ani trochu, utahaní už jsme byli všichni, ale úspěšně jsme ho zdolali. Na tomhle hradě jsme byli skoro přesně po jedenácti letech, ale popravdě řečeno se tam toho moc nezměnilo. Hrad krásný, ale teda ty mizerné pohledy mě mrzely. A zase dolů, dojeli jsme zpátky do Štramberka a pomalu začali balit, měli jsme poslední večer.
Liška Bystrouška Starý Jičín poprvé Starý Jičín podruhé Bílá hora a Štramberská Trúba
Ráno jsme se sbalili, naposledy se pokochali krásným výhledem z okna a rozloučili se se Štramberkem - nafotili poslední fotky a nakoupili poslední balíček štramberských uší (ty budou chybět hlavně Matýskovi, ten si je zamiloval). Před cestou domů nás čekal ještě Helfštýn. I tam jsme byli v roce 2002, ale na rozdíl od Starého Jičína se Helfštýn dost podstatně změnil - k lepšímu. Přístupná štítová zeď, věž s nádherným rozhledem, všechno přístupné bez průvodce a ve výborným stavu, radost pohledět. Mišák si v mincovně vyrazil penízek, všechno jsme prošli, nafotili, prostě taková pěkná tečka za tou naší dovolenou. Můžu jen doufat, aby nám i ty další vyšly podobně... :)
Helfštýn Mišák jako mincmistr Výhled z Helfštýna na Helfštýn A zase zpátky dolů

Dodatky
* odkaz na Koalixovo povídání
* Celé fotoalbum zde: Štramberk 2013
* Video zde:

5 komentářů:

  1. Mates jak dlabe :DDD a Mišák už je hrozitánsky velkej... btw, dobrej kolotoč!

    OdpovědětVymazat
  2. Vynechali jste arboretum ve Štramberku (za Bílou horou v bývalém lomu)... takže repete:-D.

    OdpovědětVymazat