středa 15. ledna 2014

Jojo Moyes: Poslední dopis od tvé lásky

Třetí den roku 2014 a díky čekání na nový brejle jsem v knihkupectví. A vidím tohle. Přečtu si přebal:

Moje nejdražší, jediná lásko,
/.../
Vezmu tu práci. V pátek ve čtvrt na osm večer budu čekat na nástupišti číslo 4 v Paddingtonu a nic by mě nepotěšilo víc, než podaří-li se Ti najít odvahu a jet se mnou.
Jestli nepřijedeš, budu vědět, že ať k sobě cítíme cokoli, nestačí to. Nebudu Ti to vyčítat, miláčku. Vím, že uplynulé týdny pro Tebe byly nesnesitelně náročné, a moc dobře si tu tíhu uvědomuji. Nesnesu pomyšlení, že Ti snad způsobím zármutek.
Budu čekat na nástupišti dod tři čtvrtě na sedm. Věz, že máš ve svých rukou mé srdce i všechny mé naděje.
S láskou,
B.

A beru. Zhltnu. Nelituju.
Jojo to prostě umí. Umí psát o lásce tak, že to člověka hluboce dojímá. Umí psát o nenaplněné lásce jak z laciného románu, ale přesto z toho dýchá život sám - plný náhod, nedorozumění, chyb, drobných událostí, které mění směr všeho. Umí skládat příběh(y) jako mozaiku - až jsem se na ni někdy trochu zlobila, že skáče z rozběhnutého příběhu zase někam jinam, aniž by mi dala hned odpověď, jak to dopadne. Ovšem ona moc dobře ví, proč to dělá - postupně rozkrývaný příběh má své nezaměnitelné kouzlo, jak na něj pohlížíte z několika různých pohledů a jak do sebe jednotlivé díly postupně zapadají...
Není to tak mrazivě silné jako Me Before You, ale hluboké a niterné je i toto nesmírně. Skvělá knížka, u které opět platí, že se nemáte nechat odradit poněkud "girlie" přebalem, a jít do toho. Věřím, že nebudete litovat.

Forma: CZ
Vydáno: Pamela Dorman Books 2011
Stran: 468
Přečteno za: 9 dnů (i když to vpodstatě byly dva :))Žádné komentáře:

Okomentovat