pátek 18. července 2014

Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

A tahle radost šla taky sama, stránky jen lítaly...

"Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány: jednoduše zmizí, a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti - v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století."

Skvělý začátek, mám ráda knížky, co se rozjedou, ani nevím jak, chytnou mě a nepustí. Po čase to sice lehce zpomalila druhá linie popisující Alanův dosavadní život, ale po pár střídáních jsem si už vůbec nebyla jistá, která linie mě baví víc. Obě totiž byly výborné. V první - postavy zahnané do tak absurdních situací, až se přistihnete, že vám to všechno vlastně připadá snad i možné. A ve druhé Alan jako švédský Forrest Gump, který znal většinu politických velikánů osobně a podílel se měrou nemalou, byť způsobem překvapivým, na vývoji celosvětových dějin. (Jen tedy nevím jak kdo, ale já na konci ještě čekala jistou smrt. Přišlo mi, že to k ní vyloženě spěje...)
Zábavná (jakož i poučná) kniha, u které se naprosto nedivím, že se stala bestsellerem - sama bych ji bez váhání doporučila všem knihomolům - a která se ideálně hodí na cesty. Třeba na vaši letní dovolenou...
Každopádně pane Jonassone, smekám, povedla se vám!

Forma: ebook CZ
Vydáno: Panteon 2012
Stran: 400
Přečteno za: 5 dní1 komentář: