čtvrtek 8. ledna 2015

Petra Soukupová: Bertík a čmuchadlo

Tahle knížka mi náhodou padla do rukou v Kosmasu a jsem za to moc ráda. Petra Soukupová a její první knížka pro děti rozhodně nezklamala.

"Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou, která si našla nového přítele. Bert mu říká Rypouš. Ostatně, celou tu životní změnu nese velice těžce. Připadá mu jako zrada. Chci, aby bylo všechno jako dřív! Vzteká se. Žárlí. Na všechny kolem sebe je protivný. Až jednou potká v lese za chalupou zvláštní mluvící zvíře — čmuchadlo — a skamarádí se s ním. Dokáže neočekávané přátelství s tajemným tvorem změnit Bertíkův pohled na svět?"

Aneb velmi citlivý a milý návod pro děti, jak se vyrovnat s rozchodem rodičů a dalšími záludnostmi ze života dospěláků. Příjemně napsaný a věřím, že je pro děti bez problémů srozumitelný. Bertíkovi od začátku fandíme, byť to není žádný svatoušek a ze začátku se vůbec pěkně nechová. Ale trocha samoty vyplněná rozhovory s malým roztomilým čmuchadlem ho naštěstí přivedou k rozumu. Celé letní zasazení příběhu do chaty obklopené přírodou je moc fajn, kolektivně ostříhané vlasy i závěrečné zplyšovatění jsou krásné nápady.

Jedno z krásných čmuchadlových mouder (str. 126):
"Pořád je všechno jiný. /.../ A takhle je to v životě se vším. Pořád se něco děje. Když víš, kam patříš a kteří lidé s tebou zůstanou, tak se nových věcí nemusíš bát."

Knížky Petry Soukupové se mi vždycky líbily a ani tahle nebyla výjimkou. Budu se těšit na její další díla a doufám, že se třeba i nějaká další dětská urodí. Tahle se rozhodně hodně povedla. :)
****

Forma: CZ
Vydáno: Host 2014
Stran: 136
Přečteno za: 0,5 dne


2 komentáře:

  1. Hmm, taky zrovna uvažuju, že si dám nasprosto do četby dětskou knížku - Lindgrenovou, kterou jsem si beztak koupila hlavně pro sebe ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Vypadá to na moc pěknou knížku (i pro mne) :-)

    OdpovědětVymazat