čtvrtek 19. února 2015

Ján Simkanič: Mé dětství v socialismu (rozšířené vydání)

Tuhle pozoruhodnou knížku čtu už druhý měsíc. Ona se totiž moc rychleji číst nedá...

"Děti dokážou být mimořádně citlivé na věci, s nimiž se dospělí už dávno smířili. Ze své perspektivy mnohem intenzivněji vnímají absurditu, nesmyslnost i krásu. Podívejte se proto spolu s námi dětskýma očima na dobu, která měla trvat na věčné časy a kterou zažila naprostá většina z nás. Nechte se pobavit, dojmout a překvapit."

Soubor vzpomínek na dětská léta strávená v období socialismu od 50. do 80. let sestavená u příležitosti 25. výročí Listopadu 1989 sestavil Ján Simkanič. V tištěné podobě této knihy se objevily příspěvky od asi šedesáti autorů, v elektronické podobě jich je všech sedmdesát. Jednotlivá vyprávění, byť je každé z nich osobité a jedinečné, stejně jako jeho autor, mají přece jen společné rysy. Objevují se tam pionýři, branná cvičení, strašení jadernou válkou, dvoutakty, zakázaná hudba, donášení, nesvoboda...

"Jestli také patříte mezi děti socialismu, pak se ve vás při čtení zaručeně probudí proud vašich vlastních vzpomínek, emocí a zážitků. A jestli jste se narodili až po sametové revoluci, zůstanete v úžasu nad tím, v čem vaši rodiče každodenně žili a jak moc se tehdejší svět lišil od dnešního. A možná také budete lépe chápat, čím jsme poznamenáni dodnes."

Patřím mezi děti socialismu a s tím proudem vlastních vzpomínek měli naprostou pravdu. U některých vyprávění se mi najednou úplně jasně vybavily mé dětské zážitky. Stejně jako se to objevuje v mnoha sepsaných vzpomínkách - jako dítě jsem si nebyla vědomá toho, že žiju v socialismu, prostě jsem prožívala dětství v daném místě a čase. To, co za tím stálo a co vlastně znamenalo vyrůstat za socialismu, to je vidět až zpětně. S odstupem doby i věku.

A proto je zcela jistě dobře, že vznikla tato kniha, která nás kdykoliv přenese o třicet či čtyřicet let zpátky - stačí ji otevřít a přečíst si pár stránek... nebo třeba jen prolistovat dobové fotky v textu - abychom náhodou úplně nezapomněli... Čtyři z pěti za poctivé dílo.

Forma: ebook CZ
Vydáno: BizBooks 2014
Stran: 145
Přečteno za: 56 dní


2 komentáře:

  1. Věřím, že ty dětské zážitky byly převážně pěkné :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat