sobota 13. června 2015

Carol Rifka Brunt: Řekni vlkům, že jsem doma

Patnáctá knížka, kterou jsem letos přečetla... Nalákala mě zejména na anotaci a taky na vysoké hodnocení od Phoe.

Mimořádný literární debut, působivý příběh o smutku a dvou osamělých lidech, kteří znovu objeví lásku i radost ze života. Pouhou shodou náhod se stanou blízkými přáteli, aby posléze zjistili, že člověk někdy neví, koho ztratil, dokud ho „nenajde“. 

"Píše se rok 1987 a June Elbusová má čtrnáct let. Je uzavřená a nedůvěřivá, těžko se jen tak s někým spřátelí, nedokáže vyjít ani se svou starší sestrou. Na celém světě existuje pouze jediný člověk, který jí opravdu rozumí – strýc Finn, uznávaný malíř, její důvěrník a nejlepší kamarád. Jenomže Finn zemře na záhadnou nemoc, jejíž jméno Juneina matka dokáže vyslovit jen šeptem, a dívčin svět se převrátí vzhůru nohama. 


Román je především příběhem o tom, jak dospět, najít vlastní identitu a vyrovnat se nejen s nejrůznějšími nečekanými situacemi, ale i bolestí a ztrátami, které přináší život. Přečtěte si, co se stane, když se zamilujete do někoho, do koho byste se zamilovat neměli. Pochopíte, že žárlivost a pocity viny dokáží zničit i to nejpevnější přátelství a někdy mají ty nejtragičtější následky. "

Výborný rozjezd, asi tak do poloviny jsem knížku vyloženě hltala. June je velmi netypickou teenagerkou (touží po tom stát se sokolnicí, miluje středověka toulání po lese) s velmi netypickým vztahem ke svému strýci Finnovi (její jediný kamarád a nejbližší člověk, který jí dokonale rozumí), ale zato velmi typickým okolím (se starší sestrou zrovna moc nevychází a rodiče jsou věčně v práci). Finn ale umírá na AIDS a právě tehdy příběh začíná. June se složitě vyrovnává s Finnovou smrtí, ale velmi překvapivě jí v tom pomůže Toby, Finnův přítel, o kterém June dosud neměla ani tušení.

Nechci víc prozrazovat děj, ale byla to jedna z nejlepších knížek s dospívající hrdinkou, co jsem četla. June je zároveň dětinská a zároveň dospělá. Srovnává se se smrtí, smutkem, hněvem, s pocitem viny, se sestřinou zradou, objevuje sílu přátelství, odvahu, smíření i pochyby, přemýšlí o smyslu života a zase o smrti... Pozoruhodná knížka. Knížka, ve které jedna z postav umře na AIDS a přitom to není to nejzásadnější - je to jen prvotní událost vedoucí k dalším, východisko k Juninu seznámení s Tobym...

/To je zase tak upocené hodnocení... Vůbec se mi nedaří vystihnout to, čím byla pozoruhodná. :( Tak jednoduše - je to prostě nesmírně zajímavá knížka, přečtěte si ji! Jen upozorňuju, že je smutná (co byste čekali, že...).

Za mě by byl začátek na pět hvězdiček, ale druhá polovina mi pak přišla už kapku pomalejší a rozvleklejší, takže nakonec čtyři z pěti.


Forma: ebook CZ
Vydáno: Jota 2014
Stran: 424
Přečteno za: 19 dnů


Žádné komentáře:

Okomentovat