sobota 15. srpna 2015

Fredrik Backman: Muž jménem Ove

K Ovemu jsem se postala po stopadesáté oslavné recenzi ze svého okolí. Tak jsem si řekla, že to teda zkusím taky...

A jinak první letošní větší knížkový zásek (knížku jsem dočetla před měsícem, od té doby nic!) - shodou okolností se mi nepovedlo napsat recenzi hned po přečtení (většinou si na to dávám tak dva dny maximálně) a když jsem se k tomu konečně dostala, tak mi přišlo, že už si půlku věcí vůbec nepamatuju. Patová situace. Tak jsem si teď s odstupem přečetla znovu aspoň začátek a snad to konečně nějak splácám, abych se mohla pustit do dalších knížek (a nikdy NIKDY už nesmím nechat recenzování takhle uležet!!!)

"Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. 

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době."

S Ovem se seznamujeme v Apple storu. Nepříjemný a nerudný dědek. Zapšklý broukpytlíkoidní stařík. Podobně to pokračuje, i když sledujeme Oveho doma při jeho pravidelných obhlídkách své čtvrti a při jednání se sousedy. Ze začátku jsem se fakt nestačila divit - fakt je tohle ta úžasná knížka, co všichni opěvovali? S tímhle hlavním hrdinou?? A pak postupně zjistíme o Ovem víc (žena, práce), postupně poznáme jeho dětství a mládí. A taky to, že se vlastně chce celou dobu zabít. Paradoxně mu všechny pokusy (nechtěně) překazí nová sousedka, těhotná Íránka Parvaneh. A postupně mu převrátí život vzhůru nohama...

Na konci, ano, kruhem jsme opět v Apple storu, je z Oveho postava, kterou milujete. Je svérázná, ale má svou vnitřní pravdu a svá pravidla, kterých se drží. Díváte se na něj jinak. Rozumíte mu a fandíte mu. Až do konce, až k slzám. Takže ač to tak možná ze začátku nebude vypadat a vy tomu nebudete věřit, tak vydržte a čtěte. Pevně věřím, že fakt nebudete litovat. Když řeknu, že tahle knížka zahřeje u srdce, tak to zní neskonale pateticky, ale - kupodivu - je to tak.

Pět z pěti. Bez diskuze. A vedle Eleanor & Parka zatím nejlepší kniha roku.

Forma: ebook CZ
Vydáno: Host 2014
Stran: 333
Přečteno za: 12 dnů1 komentář: