čtvrtek 15. října 2015

Marťan


Po nedávné (loňské/předloňské, už fakt nevím) Gravitaci je tu další vesmírný film. Trailer mě zaujal, tak jsem šla. Nakonec sama (super!), nakonec na 3D (slabší, fakt to nemám ráda, brejle mě prudí a výsledek mi za to prostě nestojí). Mimo jiné se chystám i na úspěšnou knižní předlohu filmu - napůl oslavována, napůl zatracována, tak uvidíme...

Začínáme na Marsu, posádka plní standardní plán své mise - zkoumají, bádají, sbírají vzorky a do toho se slovně pošťuchují - asi jako libovolní kolgové v práci. Pohodička, idylka. A je jasný, že se to zvrtne. Přichází extrémně silná písečná bouře, kdy astronaut Mark Watney, naše hlavní postava, dostává ránu ulomenou anténou (satelitem, prostě čímsi) a odhodí ho to neznámo kam. Na senzorech není žádná známka života, loď se nebezpečně naklání, velitelka nakonec nařizuje ukončení mise a start. Opouštějí Rudou planetu s tím, že Mark je mrtvý...

...což on ale není. Probouzí se napůl pohřben v písku, vážně zraněný a s nedostatkem kyslíku. Ano, teoreticky už zde by film klidně mohl končit. Ale Mark zvládne dojít až do HUBu (= základna). Dobře ví, že je sám a že se musí sám zachránit. Vyloví si z břicha úlomky antény, co ho propíchly, sám se zašije. A začne přemýšlet. Pořizuje první deníkový videozáznam a shrnuje všechny možné způsoby, jak může umřít. A že jich není málo. Bezpečný úkryt, vzduch, voda, jídlo - všechno může být problém. Navíc potřebuje dát vědět na Zem, že přežil a potřebuje zachránit. Nevzdává se, přemýšlí, plánuje, snaží se vyřešit jeden problém za druhým. Sice je to občas metoda pokus-omyl, ale ve finále si úspěšně vyrobí vodu a vypěstuje brambory. Má tak podle plánu dostatek stravy na dobu, než přiletí za dva roky další mise na Mars.

A pokračuje dál. Experimentuje s vozítkem, plánuje, jak prodloužit jeho dojezd. Topí si plutoniem. Vyhrabává Pathfinder... Mezitím se na Zemi hádají vysoce postavení muži v NASA, kdy má na Mars odstartovat další mise. A v této souvislosti v podstatě náhodou pomocí satelitního snímkování zjišťují, že se na základně pohybují objekty. Aneb že Mark nejspíš přežil. A co teď - podle pozemských propočtů stejně velmi pravděpodobně brzy zemře. Přesto když zjistí, že vyhrabal Pathfinder, jsou schopní s Markem navázat kontakt. Později i komunikovat. Pomůžou mu hacknout počítač v roveru a začít vyloženě chatovat. Konečně se o Markovi dozvídají i jeho kolegové z mise - tou dobou orbitující v lodi Hermes - zatím jim NASA jeho přežití tajila.

Všechno vypadá téměř idylicky - k vypuštění se chystá zásobovací sonda, je připravena regulérní záchranná mise. V tom přichází (samozřejmě) další katastrofa - nevydrží plášť HUBu a vybuchuje jedna vstupní přetlaková komora. Kromě zraněného Marka (lepící páska v akci) je hlavní tragédií naprosté zničení jeho bramborového pole - všechny rostliny sežehla mrazivá atmosféra. Mark je opět bez zásob a bez útočiště. Začíná znovu. Provizorně opravuje HUB (lepící páska spasí vše!) a šetří jídlem. A další trága - v NASA jim nevyjde velmi narychlo nachystaný start zásobovacího modulu (naštěstí se vzápětí s možnou pomocí nabídnou Čínani). Každopádně to opět vypadá, že je Markova smrt na Marsu nevyhnutelná. A zase se objeví možné řešení - Marka by mohl zachránit přímo Hermes. Nejvyšší šéf NASA je proti, ale díky drobnému spiknutí letového šéfa a posádky se tento plán nakonec i přesto uskuteční. Poslední sada komplikací s Markovým odletem z planety a jeho přiblížení se k lodi. A happy-end. Jak jinak. A pár záběrů stylu x let poté. A titulky.

Velmi dobrý film, vtáhl mě, bavil... Matt hrál skvěle, dokonalé mi přišlo i prostředí, celá ta rudá pustina. Příběh byl vcelku pochopitelně dost předvídatelný, ale nevadilo mi to. Rozhodně další z vesmírných filmů, které mě - ač jsem si to nikdy přímo neuvědomila - fascinují.

Hodnocení: 100%
Film: Marťan (The Martian)
Režie: Ridley Scott
Shlédnuto: 14.10.2015 v Cinestaru HK

2 komentáře:

  1. Já se na film chystám o víkendu, tak jsem zvědavá! Ale podle popisu to vypadá, že nebudu zklamaná :)

    OdpovědětVymazat