sobota 9. ledna 2016

Liane Moriarty: Sedmilhářky

Velmi dobrý start nového knihomolského roku. (Díky, pet!)

"Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. 

Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. 

Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití. 

Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii. 

Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou."

Pravda, z anotace jsem si příběh i "drobné lži a polopravdy ústící v obrovskou tragédii" představovala kapánek jinak, ale každopádně nezklamala. Tři ženy se stejně starými dětmi, jejich různorodé životy, rodiny, historie. Každá jiná, ale všechny se s něčím perou. A něco tají. Před okolím, ale hlavně samy před sebou...

Mám ráda, když mi knížka sedne hned od začátku. Příběh je velmi chytře vystavěný, líbilo se mi postupné rozkrývání událostí, propojování souvislostí, využívání zdánlivých maličkostí... Hned v první kapitole zjistíme, že se na školním večírku stala vražda, ale od druhé kapitoly se vracíme v čase několik měsíců před onu tragickou událost. A sledujeme, co k tomu vlastně vedlo. Až do konce není vůbec zřejmé, kdo je oběť. Nebo vrah. Postupně jsem si tvořila teorie, která s další kapitolou (zase) padla. Navíc na konci (někde i na začátku) každé kapitoly najdeme výpovědi různých osob z policejního vyšetřování. Nejdřív jsou to jen náladu dotvářející anonymní věty, ale později, když už všechny postavy známe víc a víme víc o okolnostech, tak tvoří velice chytrou další vrstvu celého příběhu. A samozřejmě kromě pozoruhodné stavby má knížka i velmi dobře napsané postavy. Zejména tři ústřední ženy jsou každá jiná, ale všechny velmi uvěřitelné a do každé z nich se dá velmi dobře vcítit.

Velmi strhující a napínavé čtivo - druhou polovinou knihy jsem doslova prosprintovala za jediný večer, jednoduše jsem ji nevydržela nedočíst. A to je velmi dobrá vizitka. Na pět to u mě úplně není, ale rozhodně je to lepší čtyřhvězdička. Určitě si od stejné autorky ještě ráda něco přečtu. 4/5

Forma: CZ
Vydáno: Ikar 2015
Stran: 440
Přečteno za: 12 dnů2 komentáře: