úterý 19. dubna 2016

Andy Weir: Marťan

Na Marťana jsem se těšila... Film se mi líbil (moc) a těšila jsem se i na knížku...

"Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi...

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. 


Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…


Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.
"

No, popravdě řečeno - to, že se mi (moc) líbil film, bylo zároveň i mým prokletím. Kopec spoilerů. Věděla jsem, co přijde, nic mě nepřekvapilo (tedy, až na drobné odchylky mezi filmem a literární předlohou, zanedbatelné). Žádný šok, žádná překvapení.

Tak jsem se snažila užít si aspoň ono důmyslné vymýšlení, kterým se Mark Watney na Marsu "bavil", aby vůbec přežil. Ovšem zase, jak mi chyběl onen žádoucí moment překvapení, co bude následovat, tak to zase taková zábava nebyla, jen hromada chemie, matematiky nebo elektrotechniky. Tak mě nakonec nejvíc potěšily detaily. Popis výroby materiálu pro hub (plus další drobné události vedoucí k jedné z katastrof). Nebo objasnění toho, proč mohou být nebezpečným nákladem vesmírné sondy i proteinové tyčinky. To bylo opravdu zajímavé.

Když to shrnu - bylo to čtivé, přiměřeně dlouhé a (za běžných okolností bez znalosti filmu) i dost napínavé. Ale po pravdě řečeno ve mně zůstane určitě víc zapsaný film než knížka, ta mi toho až tolik nového nepřinesla. Nedovedu si představit, jak bych knihu hodnotila bez filmu, rozhodně by to na mě zapůsobilo o hodně jinak, ale takto je nakonec na čtyři z pěti. A upřímně řečeno jsou to spíš slabší čtyři. Stojí za přečtení, rozhodně, ale osobně budu lidem doporučovat spíš film než knihu. Sorry Andy...

Forma: ebook CZ
Vydáno: Knižní klub 2015
Stran: 344
Přečteno za: 22 dnůŽádné komentáře:

Okomentovat