pátek 29. dubna 2016

David Ebershoff: Dánská dívka

Zaujala mě anotace. Tak jsem do toho šla...

"Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.

“Uděláš pro mě něco?” zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.

Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit.

Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?
"

...ale teda bylo to zklamání. Námět je to bezesporu zajímavý, ale už dlouho jsem nečetla nic tak nezáživně napsáno. Postavy zajímavé, ale vlastně jsem pořádně nefandila ani jedné. Postupnými retrospektivami sice rozkrýváme minulost ústřední dvojice (plus několika málo vedlejších postav), ale nemůžu říct, že by to příliš pomáhalo v jejich pochopení. Spousta činů zůstane nevysvětlena, příběhy nedopovězeny. Jakoby se autor bál opustit známá fakta a trochu si zafabulovat.

I motiv malby jako duševního ventilu mohl být dle mého využit zajímavěji. Objevuje se v příběhu sice pravidelně, ale opět jen jako kulisa. Jako vykonstruované pozadí. Einar maluje, je úspěšný, Greta maluje, není úspěšná. Einar se mění v Lili, přestává malovat, Greta maluje Lili a rázem je nesmírně úspěšná. Einar mizí úplně, najednou se Gretě nedaří malovat ani Lili a přestává malovat. Ano, chápu, má to zrcadlit jejich duševní stavy a pocity, ale prostě v tom hrozně cítím konstrukt.

Za mě tedy takto - námět originální a zajímavý, podání nezáživné a nezajímavé. Škoda, celkově mám za to, že vše mohlo být popsáno mnohem niterněji, záživněji a hlavně živěji. Zklamání, čekala jsem víc. Slabší tři hvězdičky (úplně přesně by to bylo tak na 2,76).

Forma: ebook CZ
Vydáno: Domino 2016
Stran: 376
Přečteno za: 8 dnůŽádné komentáře:

Okomentovat